Wieczornica - 11 listopada Dzień Niepodległości
Wieczornica – Dzień Niepodległości
Niepodległość i wolność to jakże ważne i upragnione słowa – pojęcia w obecnych, trudnych i złożonych czasach. Młode pokolenia otrzymują przyspieszony kurs historii i dojrzałe spojrzenie na to, czym jest wolność, niepodległość, honor, odwaga i suwerenna Ojczyzna.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Nętnie już od kilku tygodni z pełnym zaangażowaniem uczyli się śpiewać ze swoimi nauczycielami pieśni patriotyczne, zachowując przy tym powagę i świadomość doniosłości chwili.
Ukoronowaniem przygotowań stał się patriotyczny projekt, który przybrał charakter Wieczornicy zorganizowanej dla wszystkich mieszkańców małej ojczyzny przez nauczycielkę historii, panią Dorotę Kanarek i przy udziale innych wychowawców z okazji 106 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na godny, ciekawy, wzruszający apel złożył się montaż poetycko-muzyczno-taneczny. Uczniowie sugestywnie recytowali utwory sławnych, lubianych poetów, które nawiązywały w swym poetyckim przesłaniu do uciążliwej, złożonej i trudnej drogi, pełnej ofiar do odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli. Udało się tego dokonać wybitnym Polakom: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu i wielu innym.
Uczniowie niezwykle pięknie zaprezentowali się w narodowym tańcu z udziałem biało-czerwonych flag, tworząc bardzo oryginalną i zapierającą dech w piersiach choreografię, przygotowaną przez panią Beatę Jeżewską.
Na uwagę również zasłużyła okolicznościowa scenografia w tonacji biało-czerwono-niebieskiej z wymownym orłem wzbijającym się do lotu, która dopełniła klimatu uroczystości z okazji tak ważnego święta dla wszystkich Polaków. Warto również podkreślić, że czynny udział w Wieczornicy przypadł w udziale wszystkim uczniom i przedszkolakom. Na tym polega prawdziwa integracja dzieci, rodziców i społeczeństwa okolicznych miejscowości.
,,Niepodległość znaczy wolność,
słowo najpiękniejsze”.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!